Společnosti

V jakém stavu jsou vaše postelové matrace


Každý dospělý člověk stráví denně spánkem v průměru osm hodin, jestliže si odmyslíme některé extrémy osob, co jim k spánku stačí třeba hodin pět, anebo naopak co potřebují spát delší čas. To je celá jedna třetina dne a převedeme-li ji na dny, v průběhu roku prospíme celkem sto dvacet dnů, tedy zhruba čtyři měsíce v roce. Z tohoto důvodu je více než vhodné věnovat patřičnou pozornost jak ložnímu prádlu a výběru pyžam, tak i matrací. V domácnostech se dnes dobře uchytily matrace zdravotní, vícevrstvé, oboustranné, zhotovené z celé řady materiálů, ovšem všechny vykazují jeden společný znak – spočívá na nich lidské tělo den co den, a každý den se také z lidské pokožky v průběhu spánku odlupují odumřelé slupky s tukovou složkou.

medvídek na posteli

Odumřelá pokožka je živnou půdou pro bakterie, ale zejména pro roztoče, kterým vyhovuje tamní dostatečné vlhko a teplo. Obojí jim zajistíme pokožkou našeho těla a stabilní tělesnou teplotou, takže se tu mohou vesele množit a zároveň produkovat výkaly. A právě výkaly roztočů bývají významným alergenem, protože po jejich zaschnutí se rozptylují do ovzduší a my je vdechujeme a tím pádem se ihned dostávají do krevního oběhu.

postel v ložnici

Ne každá domácnost se o své matrace stará tak, jak by měla. Jelikož výkaly roztočů pouhým okem nespatříte, leda tak pod mikroskopem, a zároveň se matrace jen tak nezašpiní, protože používáme prostěradla, nebývají zrovna matrace podnětem k pravidelnému čištění. Čištění matrací má ale svůj význam všude, v první řadě tam, kde spí alergici a chronicky nemocné osoby s oslabenou imunitou, a to bývá v místech, kde se lidé více stresují, žijí v prostředí zasaženém smogem, hlukem a cigaretovým kouřem, a kde se také nevhodně stravují. A co vy, necháváte své matrace také ležet mnoho let ladem, až se v nich pomnoží mikroorganismy do neúnosné podoby, anebo tento problém nezanedbáváte?

Empty Sidebar
You haven't added any widgets to your sidebar. You can add widgets by going to: Appearance > Customize > Widgets